Předplacené karty se měli registrovat na jméno, zůstanou anonymní
Českými médii nedávno proletěla informace o snaze místopředsedy Poslanecké sněmovny Petra Gazdíka začít registrovat předplacené karty na jméno jejich uživatele. Mělo to zabránit tomu, aby byly takové karty zneužívány na anonymní činnost, jakou je například planý poplach nebo nahlášení bomby. Registrovaná SIM karta by tak přímo identifikovala pachatele a umožnila by orgánům činných v trestním řízení pracovat efektivně.
Piráti jsou proti
Návrh vypadal zpočátku reálně, Gazdík se dokonce setkal i se zástupci telekomunikačních operátorů, nakonec mu však tuto možnost vymluvila Česká pirátská strana, respektive její člen Ivan Bartoš. Názor Bartoše, odborníka z telekomunikačního prostředí, byl odlišný. Poukázal na to, že jde o bezprecedentní narušení soukromí uživatele, protože operátoři by získali obrovské množství cenných soukromých údajů.
Dalším potvrzením neefektivity tohoto kroku v kontextu trestné činnosti je například využívání telefonní budky, která logicky nemůže být registrována na jméno, nebo SIM karty ze země, kde taková registrace není povinná. Navíc, volat na číslo tísňového volání lze z mobilního telefonu i bez SIM karty.
Trend ze zahraničí
Česko tak zatím nenastoupí na trend registrace předplacených karet, se kterým začalo několik evropských zemí včetně Německa, přesto se debata o anonymitě jen dočasně pozastavila s tím, že se budou hledat jiné řešení.
Asi nejdále identifikaci uživatelů posunul Pákistán, kde se musí uživatel karet identifikovat otiskami prstů u svého operátora. Neučiní-li tak, operátor mu SIM kartu jednoduše zablokuje.