NA SKOK DO HISTORIE HAZARDNÍCH HER

Hazardní hry fascinovaly lidstvo od nepaměti a je tomu tak i dodnes. Ať už to je pocit euforie z hraní, vášeň, vidina snadného zisku, trávení volného času či prostě jen zábava, hazardní hry okouzlily milióny lidí na celém světě.

Hazardní hrou je taková hra, jejíž výsledek závisí výhradně nebo převážně na náhodě. Obvykle se hraje o peníze, případně o ekvivalent peněz- žetony, které jsou po skončení hry rozděleny mezi výherce. Mezi nejznámější hazardní hry se dnes řadí ruleta, kostky, karty, kurzové sázky a výherní hrací automaty.

Kostky

Hazard rozhodně není výdobytkem dnešní moderní doby. První zmínky o hazardních hrách se tradují již od pravěku, kdy si pralidé krátili čas hraním jednoduchých hazardních her. Důkazem toho jsou archeologické vykopávky staré 40 tisíc let, které odhalily jakousi primitivní hru v kostky. Kostky byly 

v té době nahrazeny kostmi zvířat či různými kameny. Je důležité si tedy uvědomit, že hazardní hry vznikly ještě před vynalezením peněz.

Přestože první kostky byly objeveny v egyptských hrobkách starých více než 5000let, první kostky používané k opravdovému hazardu se přiřazují k starověkému Řecku a Římu. Obyvatelé těchto metropolí milovali dokonce hazard natolik, že musel být později zakázán. Nebyli by to však římané, aby tento zákaz neuměli obejít. Vymysleli tedy první žetony a sázeli s nimi. V této době také vnikl slavný citát “Alea iacta est!” neboli “Kostky jsou vrženy!”

Keno

Dalším důležitým mezníkem v historii hazardu se stala první doložená karetní hra, kterou vynalezli číňané zhruba kolem roku 2300 před Kristem. Hra se svými prvky podobala dnešnímu Kenu. V moderní podobě, jak známe Keno dnes, se začalo hrát až na konci 19. století. Dnes je velice populární nejenom v kasinech, ale i v několika národních loteriích. Podstatou hry je uhádnout co nejvíce z dvaceti tažených čísel, přičemž každý hráč dostane tabulku nebo los s 80ti čísly. Hráč může vsadit na 1 až 10 čísel. Dnes už je samozřejmě tato hra k dispozici i v internetové verzi.

Karty

Kromě Kena, dali Číňané světu také karty. První karty spatřily světlo světa kolem roku 900 n.l., na kterých byly vyobrazeny lidské postavy. Byly však poněkud jiné, než ty dnešní. Především se lišily tím, že byly dlouhé a vypadaly spíše jako domino. Vyobrazené lidské postavy se tak ale staly předchůdci dnešních dam a králů a karty se postupně rozšířily i do Evropy. První karty, nám blízké, tehdy vyrobené z papírového kartónu a malované ručně, se tak v Evropě objevily kolem 14.století. Není náhodou, že s touto dobou je také spojován vynález knihtisku, který k rozvoji karet samozřejmě přispěl. Jednoduché to však karty neměly, když se potkaly s církví, která tyto obrázky označovala za „čertovské dílo“.

Ruleta

Ruleta, známá především pod svou přezdívkou “královna kasín“, je beze sporu nejoblíbenější kasínovou hrou na světě. Historie rulety je však sporná. Jedni historici věří, že původ rulety je datován od čínských mnichů, kteří cestovali po světě, aby šířili víru. Ostatní historici jsou naopak přesvědčeni, že ruleta vznikla ve starém Římě, kdy vojáci sundali kolo z povozu a nechali v něm z dlouhé chvíle točit míček. Takto se vsázeli, kde míček zastaví. Ostatní teoretici přisuzují první ruletu až době kolem roku 1500, která byla spojena s evropskými putovními karnevaly.

Ať už byly první krůčky rulety jakékoli, na původu rulety, tak jak ji známe dnes, se všichni shodují. Zasloužil se o ni Blaise Pascal, francouzský matematik a vědec, v polovině 16. století. Tento vynálezce se hnal za objevením věčného zdroje, až vynalezl právě ruletu.

První záznam o ruletě, jakožto hazardní hře, je datován k roku 1720. V Anglii byla ruleta nazývána „Roly Poly“ a oblíbila si ji především šlechta, avšak nebylo toho dlouho. Roku 1740 byla ruleta zakázána a přestěhovala se do Francie, kde teprve zaznamenala svůj rozmach. „Roulette“, jak byla ve francouzštině ruleta nazývána, se stala velice oblíbenou a chtěl ji hrát téměř každý. Za krátko bylo v Monte Carlu otevřeno první kasino a ruleta se také rozšířila do Spojených Států.

Herní automaty

Zřejmě prvním herním automatem byl „Poker Slot Machine“, který byl vynalezen v 80.letech 19.století, založený na známé hře poker. O jeho výrobu se později zasloužili roku 1891 Sittman a Pitt v Brooklynu. Tento předchůdce pětiválcových výherních automatů ještě neměl integrovaný výplatní systém, a tak případnou výhru vyplácel barman a to v natoráliích, obvykle v pivu nebo cigaretách.

První automat, jak ho známe dnes, spatřil světlo světa na přelomu 20.století – Liberty bell. Jeho stvořitelem byl německý imigrant Charles Feys, později známý jako „Father of slots“. Novodobý automat obsahoval 3 válce, přičemž každý z nich se mohl pochlubit symboly jako hvězdy, podkovy, diamanty či rýče. Typický symbol ovoce, přidal Feys až později a právě díky tomuto kroku se stal stroj velice populární. Navíc bylo možné zabudovat jednotný systém na vyplácení výhry, což těmto automatům přidalo na popularitě a zapříčinilo boom tohoto průmyslu.

Kurzové sázení

Kurzové sázky jsou beze sporu nejmladším odvětvím hazardních her. První doložitelná sázka se datuje k roku 1635, kdy se kolegové Prettyman a Havers v londýnském Hyde Parku vsadili, který z vybraných koní, skončí v dostizích lépe. Není tedy překvapením, že právě koňské dostihy stály při vzrodu kurzového sázení jako takového.

Česká republika zažila boom kurzových sázek až po pádu komunismu, do té doby zde působili jen ilegální bookmakeři. Po roce 1990 se tak u nás začínají otevírat první kamenné pobočky, z nichž vůbec první byla sázková kancelář Fortuna.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
NA SKOK DO HISTORIE HAZARDNÍCH HER, 4.0 out of 5 based on 2 ratings