Konec roamingu je tady, v 2017 už za hranicemi nebudeme platit

Pokud bude v rámci telekomunikačních technologií rok 2017 významný, bude to zejména proto, že od června nás za hranicemi už nebudou otravovat přehnané poplatky za používání mobilního telefonu. V rámci Evropské unie totiž od 15. června platí zákaz roamingových poplatků za hovory, SMS a používání internetu. Telekomunikační operátoři jistě spokojeni nejsou, pro každodenních uživatelů je to však vynikající zpráva.

 

Author: dijo antony cj
Author: dijo antony cj

 

Roky příprav

Na zrušení roamingu se Evropská unie připravovala už nějaký čas, schválené bylo na podzim 2015 roku, připravovalo se však několik let. Už v dubnu 2016 došlo k poslednímu snížení poplatků za služby a tak někteří operátoři nabídli například v okolních zemích poplatky za služby na úrovni domácího pokrytí. Od 30. dubna jsme tedy platili 1,35 Kč za 1 megabyte internetu nebo jeden odchozí hovor, za SMS jsme platili přibližně 54 haléřů.

mobile-phone-579548_1280

Zaplatíme doma více?

Nyní nás už neočekávané příplatky za hranicemi nebudou moci překvapit, EU totiž chce sjednotit komunikační trh v rámci jejích států a usnadnit tak komunikaci doma i za hranicemi. Přesto si projekt vysloužil i množství kritiky, protože ztrátu příjmů z roamingu mohou operátoři – tedy T-Mobile, O2 a Vodafone – kompenzovat vyššími cenami za služby doma, protože s odstraněním virtuálních hranic souvisí i poměrně vysoké technické náklady. Jak to bude vypadat ukáže asi až praxe a samotný 15. červen 2017.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (1 vote cast)
Konec roamingu je tady, v 2017 už za hranicemi nebudeme platit, 3.0 out of 5 based on 1 rating