Historie hracích automatů

Už odnepaměti hledá lidstvo různé cesty, jak si co nejzábavnějším způsobem užít volný čas. K jednomu z nich už dlouho patří také hrací automaty. Tedy velké krabice, kde za pomocí páčky či tlačítka roztočí různý počet válců se symboly a jejich kombinace pak dávají šance na výhru menšího či většího obnosu. Takto nějak vypadaly hrací automaty v minulosti. Dnes už se setkáte spíše s digitální variantou, která nabízí všemožné herní režimy a grafická zpracování. V dnešní době můžete najít hrací automaty nejen v casinech a hernách po celém světě, vyskytují se ale taky v obyčejných hospodách a barech a taky kdekoliv, kde je připojení k internetu. V online casinech, kde najdete nespočet různých variant klasických slotů, můžete hrát totiž odkudkoliv a kdykoliv. Jen ve Spojených státech dělají hrací automaty celých 70 % tržeb v casinech. Jde tedy o velmi oblíbenou činnost zapálených hazardních hráčů, ale také nováčků, kteří doufají, že odhalí tajemství každého automatu a přijdou si tak na závratné jmění. Vraťme se ale na začátek. Jak vlastně hrací automaty vznikly?

Předchůdce prvního výherního automatu

V historii, kdy ještě žádné hrací automaty neexistovaly, byly největší zábavou mužů klasické stolní hry, poker a blackjack. U stolu se pánové scházeli nejen proto, aby probrali nejnovější zprávy z okresu, ale aby si zahráli o menší částky mezi sebou. Zkrátka něco jako dnešní karbaníci hrající u piva. Není tak překvapením, že i první hrací automat, který spatřil světlo světa, fungoval na bázi pokeru. Už na konci 19. století, přesněji v roce 1891, firma Sittman a Pitt z newyorské městské části Brooklyn vynalezla první pokerový automat. Ten měl 5 válců po 10 kartách, celkem tedy 50 karet. Ptáte se, jak je možné, že jenom 50, když ve standardním balíčku jich má být 52? Důvod je prostý. Dvě karty vynálezci promyšleně vynechali a díky tomu se pravděpodobnost hlavní výhry snížila na polovinu. Tento automat ale ještě nebyl ten klasický výherní, jak ho známe dnes. Neměl totiž zabudovaný výherní systém, a tak vyplacení výhry záleželo na barmanovi. Tady vzniká další možnost, jak možnou výhru snížit. Ani tak ale vítězství neznamenalo žádné závratné částky. Vyhrát jste mohli většinou pivo, cigarety nebo jiné dobroty, které měl bar v nabídce.

Liberty Bell

Dalším modelem, který se k hracím automatům dnešní době přiblížil více, byl Liberty Bell. Ten byl vynalezen na přelomu 19. a 20. století a šlo o první hrací automat na světě, který měl zabudovaný systém pro vyplácení odměn. Jeho vynálezcem je Charles Fey, německý přistěhovalec žijící v San Franciscu v Kalifornii, kde také jeho hrací automat nejdříve působil. Měl celkem 3 válce a 5 symbolů, mezi které patří zvon (bell je v anglickém překladu právě zvon), podkovu, diamant, piky a srdce. V případě hlavní výhry, tedy seřazení všech třech zvonů svobody vedle sebe, vyplatil automat nejvyšší odměnu ve výši 20 mincí. Liberty Bell spouštěl své sloty pákou a byl schopný sám automaticky v případě výhry vyplatit odměnu. Nedlouho po jeho vynalezení byl ale v jeho rodné Kalifornii zakázán. Přesto dostal Charles Fey spoustu objednávek na další kusy do ostatních států, které ještě hazardní hry podobným způsobem neregulovaly.  

Další vývojové fáze

V roce 1907 se snažil na slávu originálního hracího automatu Liberty Bell navázat Herbert Mills z Chicaga, který začal propagovat svou napodobeninu původního přístroje pod názvem Operator Bell. Nejvyšší možná výplata byla 100 mincí, které automat po jedné posílal trubkou až k výherci. Jako první také začala jeho společnost vyrábět hrací automaty ve velkém, a proto získal Herbert Mills přezdívku „Henry Ford hracích automatů“. Díky tomu se mohly výherní automaty rozšířit nejen do náleven a barů, ale také do holičství, veřejných domů nebo prodejen tabáku. Dnes jeho přístroj a společně s ním také Liberty Bell najdete už pouze v Nevadském státním muzeu.

Vývoj herních automatů ale i nadále pokračoval. Během 60. let se do popředí začaly dostávat první elektrické výherní automaty, které konečně dovolovaly naplno využít různé světelné a zvukové efekty, které mohly k hraní přilákat ještě větší masy zájemců. Na těchto modernějších přístrojích nahradilo klasickou páku jednoduché tlačítko. Jedním z nich byl Money Honey, se kterým přišla v roce 1963 společnost Bally. To byl také první automat se zabudovanou vaničkou na mince, která měla prostor na hromadné vyplacení větších částek než jeho předchůdci.

V roce 1976 přivedla na trh společnost Fortune Coin první videoautomat, který úspěšně představila komisi v hotelu Hilton v Las Vegas. Protože byl jeho provoz schválený, odkoupila jeho výrobu už v roce 1978 firma International Gaming Technology. První hrací automat s druhou obrazovkou, která hráči umožní bonusový spin, kterým lze navýšit původní výhru, se začal objevovat nejprve v Austrálii v roce 1994 a poté ve Spojených státech v roce 1996.

Největší revoluci ve vývoji výherních automatů ale způsobil vynález internetu a s ním i digitálních výherních automatů. Ty totiž nabízí daleko větší uživatelský komfort. Poprvé v historii mohou hrát zájemci automaty v podstatě kdykoliv a kdekoliv, bez omezení otevírací doby nebo místa pobytu. V podstatě poprvé je také možné automaty hrát zcela zdarma, bez rizika ztráty většího finančního obnosu, který většinou hraní v kamenném casinu doprovází. Další nespornou výhodou jsou téměř nekonečné možnosti grafických zpracování všech her a témat, které jednotlivé hry provází. Digitální hry také mohou nabízet větší množství výherních linií a různých bonusů, stejně jako větší pravděpodobnost výhry. Oproti běžným 85 % na klasických automatech, se totiž výhernost u online automatů pohybuje až u příjemných 95 %.

Co bude dál?

Je jasné, že výherní automaty i přes svou relativně krátkou historii prošly obrovským vývojem od starých velkých krabic s kartami až po digitální zařízení bez mechanických částí. Dnes se můžeme jen dohadovat, kdy v tomto oboru nastane další velká změna a jak asi bude vypadat. Jisté je jen jedno. O tu podstatnou část, kterou nám přináší, tedy zábavu, výherní automaty nikdy nepřijdou.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)